RSS
sobota, 22 grudnia 2012
Zdjęcia z Wysp Kanaryjskich
Aysha Bibiana Balboa / Foter / CC BY-NC
Wollex / Foter / CC BY-SA
James Whitesmith / Foter / CC BY-ND
mbowman64 / Foter / CC BY-NC-ND
czwartek, 11 grudnia 2008
Bolle
Bolle's The Pigeon (Columba bollii) jest członkiem rodziny Columbidae, gołębie i gołębie, które ma charakter endemiczny, na Wyspach Kanaryjskich.

Jest to hodowcy zamieszkałe rzadko w strefie lasów górskich laurowych. Bolle's Pigeon buduje trzymać gniazdo na drzewie, biała r. jaj.

Na 37-40 cm, wygląda na bardzo ciemny Gołąb grzywacz. Jest to w zasadzie ciemny szary ptak, z różowym piersi. Brakuje mu jakichkolwiek białe oznaczenia, które wraz z jej ciemniejsze upierzenie odróżnia ją od innych gatunków.

Jej ciemny szary, brązowy, a nie pierze, a ciemne pasma na szarym ogonie odróżniają go od innych gołębi endemicznych do Wysp Kanaryjskich, Laurel Pigeon.

Jej lot jest szybki, wykonywane regularnie przez uderzeń, z okazjonalnie ostrych prztyczek w skrzydła, charakterystyczne dla gołębi w ogóle. It takes off z donośnym clattering.

Rozmowy jest ochrypły gaworzenie.

Ten ptak jest nazwany po niemiecki przyrodnik Carl Bolle, który był pierwszym w celu odróżnienia go od Laurel Pigeon.
Czytaj więcej na:
http://www.eduteka.pl/temat/Golab-pocztowy
http://www.eduteka.pl/temat/Golab-skalny
Tagi: gołąb
14:34, marokowakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 października 2008
Economia
Gospodarka oparta jest głównie na turystykę, która stanowi 32% PKB. Wyspy Kanaryjskie otrzymują około 10 mln turystów rocznie. Budowa sprawia, że niemal 20% PKB, a rolnictwo tropikalne, głównie banany i tytoń, są uprawiane na eksport do Europy i obu Ameryk. Ekolodzy obawiają się, że środki, zwłaszcza w bardziej suchych wyspach, są nadmiernie eksploatowane, ale wciąż istnieje wiele zasobów rolnych, takich jak pomidory, ziemniaki, cebulę, koszenila, trzciny cukrowej, winogrona, winorośl, terminy, pomarańcze, cytryny, figi, pszenica, jęczmień , Kukurydza, morele, brzoskwinie i migdały.

Gospodarki jest 25 miliardów € (2001 wartości PKB). Wysp doświadczonych ciągły wzrost w ciągu 20 lat, aż do 2001 r., w tempie ok. 5% rocznie. Ten wzrost był głównie przez Fueled ogromne ilości bezpośrednich inwestycji zagranicznych, głównie na rzecz rozwoju turystyki nieruchomości (hotele i apartamenty), a także funduszy europejskich (ok. 11 mld euro w okresie od 2000 do 2007), od Wysp Kanaryjskich są oznakowane Region Cel 1 (kwalifikujących się do euro funduszy strukturalnych). Ponadto, UE pozwala na Wyspy Kanaryjskie rząd oferuje specjalne ulgi podatkowe dla inwestorów, którzy włączają w jak Zona Especial Canaria (Zec) reżim i tworzyć więcej niż 5 nowych miejsc pracy.

Połączenie wysokich gór, bliskość do Europy, czyste powietrze i dokonał Roque de los Muchachos szczytowa (na wyspie La Palma) wiodącą lokalizacji dla teleskopów jak Grantecan.

Wyspy są poza obszar celny Unii Europejskiej i strefy VAT, choć politycznie w ramach UE. Zamiast VAT istnieje lokalnego podatku od sprzedaży (IGIC), która ma ogólną stawkę 5%, zwiększone stawki podatkowej 12%, obniżoną stawkę podatku w wysokości 2% oraz zerową stawkę podatku na niektóre podstawowe potrzeby produktów i usług (np. telekomunikacyjnych). ISO 3166-1 α-2 kod IC jest zarezerwowany dla reprezentującego ich w sprawach celnych. Towarów podlegających hiszpański celnych i podatku akcyzowego i podatku od wartości dodanej (VAT), takich jak tytoń lub wyroby elektroniczne, w związku z tym są znacznie tańsze w Kanaryjskich. Hiszpański czasopism zwykle mają podobne lub wyższe ceny niż w półwysep, ponieważ VAT jest zastąpić koszty transportu powietrznego. Wysp kraju wywołanie kodu (+34) i kod kraju przez Internet jest taki sam jak w Hiszpanii (. Y). Z walutą jest euro.

Kanaryjska czasu Europy Zachodniej Time (WET) (lub GMT, latem jedna godzina przed GMT). Więc Kanaryjskie to jedna godzina czasu tyle, że w kontynentalnej części Hiszpanii i taki sam, jak na Wyspach Brytyjskich i Portugalii przez cały rok.
15:49, marokowakacje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 sierpnia 2008
Ciekawostki

Nazwa wysp pochodzi od łacińskiego słowa canis (pies), ponieważ na wyspach grasowały duże stada dzikich psów (co opisywał już Pliniusz). Nazwa ptaka "kanarek" pochodzi właśnie od nazwy archipelagu, nie zaś na odwrót. Na Wyspy Kanaryjskie składa się 13 wysp. Nie jest to liczba, która wzbudza entuzjazm mieszkańców, chociaż w starożytności wyspy te nazywano Wyspami Szczęśliwymi. Ale jest szansa, że to się zmieni. W pobliżu największej z wysp, Teneryfy pojawiła się skała, która może być uznana za 14 wyspę, a przynajmniej za jej zalążek.

Mieszkańcy wyspy, określają siebie jako Kanaryjczycy (Canario), choć między sobą rozróżniają jeszcze drobniejsze "nacje": Grancanarios – mieszkańcy Gran Canarii, Tinerfeños – to mieszkańcy Teneryfy, Conejeros – Lazarote, Majoreros – Fuerteventury, Gomeros – Gomery, Palmeros – La Palmy, Herroños – Hierro.

13:10, marokowakacje
Link Komentarze (1) »
czwartek, 22 maja 2008
Fuerteventura

Wioski i miasta ze zbitymi w gromadkę bielonymi domami o płaskich dachach, budowanymi przeważnie z betonu w nowoczesnym i pozbawionym wyobraźni stylu, wyglądałyby równie swojsko na półpustynnych pustkowiach północnej Afryki.

Obszar Fuerteventury wynosi 1660 km2, co czyni ją drugą pod względem wielkości wyspą archipelagu, choć jedną z najrzadziej zaludnionych, bo liczba jej mieszkańców (nazywanych Majoreros, od nazwy północnego królestwa na wyspie w języku Guanczów – Maxorata) wynosi zaledwie 49 tys. osób. Feuerteventura jest dosyć płaska – najwyższy szczyt w górzystym rejonie na południu półwyspu Jandía ma 807 m i jest nazywany Orejas del Asno (Ośle Uszy) lub Pico de la Zarza (Szczyt Jeżynowy).

Opustoszałe wnętrze wyspy, gdzie od stuleci pasterze wypasają stada kóz, jest naprawdę fascynujące, choć dla większości turystów główną atrakcją pozostaje wybrzeże. Ciągnące się kilometrami plaże z białym piaskiem to raj nie tylko dla miłośników słonecznych kąpieli. Zagorzali zwolennicy surfingu i windsurfingu znają tu niemal idealne warunki przez cały rok.

Deszcze prawie nie występują, więc na wyspie spożywa się prawie wyłącznie odsoloną wodę z Atlantyku. Nurkowanie i połowy dużych ryb to prawdziwe gwoździe programu wakacyjnych odwiedzin. W oceanicznych wodach żyją liczne gatunki tuńczyka, białe i błękitne marliny, wachy i ryby latające.

Turystyka rozwija się dość szybko, niemniej Fuerteventura skutecznie broni się przed plagą wyrastających jak grzyby po deszczu kąpielisk, która opanowała już południową Gran Canarię i Teneryfę. Być może to tylko kwestia czasu, lecz jak na razie oficjalną polityką wydaje się utrzymywanie rozwoju turystyki pod kontrolą.

Dwa największe kąpieliska na wyspie są usytuowane na jej przeciwległych krańcach. Daleko na północy leży Corralejo – hałaśliwa miejscowość, z której kursują statki na Lanzarote. Na południu, w Morro Jable, po niemiecku można się dogadać równie szybko, jak po hiszpańsku. Jeśli lubi się surfing lub piaszczyste plaże, jest to wręcz wymarzone miejsce na wakacje.

Informacje z: OpenTravel.com oraz Eduteka.pl
 

13:00, marokowakacje
Link Komentarze (1) »
środa, 16 kwietnia 2008
Gran Canaria
Gran Canaria jest jedną z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich usytuowaną na Oceanie Atlantyckim, tuż obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Terytorialnie przynależy do Hiszpanii. Razem z wyspami Lanzarote i Fuerteventura tworzy prowincję Las Palmas. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria a . Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy TeneryfąFuerteventurą.
12:39, marokowakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Sporty i plaże
Wiejące na wyspach, odczuwalne wiatry stwarzają surferom i żeglarzom doskonałe warunki do uprawiania tych sportów. Bogate zaplecze hotelowe i gastronomiczne sprawia, że goście, którzy spędzają tu wakacje mają zapewniony dostęp do wielu zróżnicowanych atrakcji i udogodnień.

Plaże na wyspach są wulkaniczne, otoczone parkami palmowymi i urokliwymi deptakami, przy których usytuowane są obiekty rozrywkowe oraz liczne kawiarnie i tawerny. Do najsłynniejszych ośrodków wypoczynkowych należą Playa del Ingles i Las Palmas na Gran Canarii, Playa de Las Americas i El Medano na Teneryfie.

W nowoczesnych ośrodkach wypoczynkowych natrafimy na mnóstwo atrakcji, poczynając od parków wodnych i ogromnych kompleksów rozrywkowych, a kończąc na nietuzinkowych zabytkach, budowanych przez Portugalczyków i Kastylijczyków od początku trwania ery
13:38, marokowakacje
Link Komentarze (1) »
czwartek, 14 lutego 2008
Regiony turystyczne

El Hierro jest najmniejszą i najbardziej wysuniętą na zachód wyspą wśród Wysp Kanaryjskich. Wyspę zamieszkuje zaledwie 8 tys. osób, a sam jej obszar nie przekracza 278 km2. Wyspa posiada bardzo atrakcyjne cyple, między którymi ciągną się szerokie, błękitne laguny i złociste, piaszczyste plaże. Nad wyspie znajduje się również wulkan Malpaso o wysokości 1501 metrów n.p.m. Zbocza wulkanu porośnięte są sosnowym lasem.

Wyspa słynie z wyrobów ceramicznych i tkactwa. Takie wyroby lokalnego rękodzieła można kupić na wiejskich targach i miejskich bazarach. Często taki bazar staje się świetną okazją do pokazów regionalnych tańców i śpiewów i przeradza się w większą, kulturalną imprezę. Niektóre miejscowości na wyspie słyną z wyrobu wysokiej klasy białego wina – Malvasia.

To, co najbardziej pociąga turystów to dziki, niemal nietknięty przez cywilizację krajobraz przepastnych gór, których wysokie wierzchołki znikają we mgle. To teren bardzo zielony, porośnięty lasem sosnowym.

Są tu świetne tereny dla miłośników wspinaczki górskiej i trekkingu. Niektóre rejony są tak gęsto porośnięte bajkową roślinnością, że można się w nie dostać jedynie na piechotę.

Na południu regionu znajduje się rezerwat morski, gdzie panują świetne warunki do nurkowania. W morskich głębinach można obserwować rzadkie gatunki podwodnej fauny i flory.

Dodatkową atrakcją jest możliwość wykupienia rejsu wzdłuż wybrzeża El Hierro i dłużych - wokół całych Wysp Kanaryjskich oraz rejsów łodziami ze szklanym dnem

To piąta co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, jej powierzchnia wynosi 730 km². Najważniejsze miejscowości na wyspie to Punta de Juan Adalid, Punta Fuencaliente oraz Santa Cruz de la Palma – najbardziej zaludnione miasto La Palmy. Druga nazwa wyspy nie bez przyczyny brzmi - Isla Bonita - “Piękna Wyspa”.

La Palma to dobre miejsce na wycieczkę fakultatywną – brak tu bowiem piaszczystych plaż nadających się do beztroskiego leniuchowania i opalania się na złocistym piasku. Warto zafundować sobie rejs po archipelagu Wysp Kanaryjskim z postojem właśnie na La Palmie, aby móc podziwiać bogatą i nieskażoną roślinność oraz zachwycać się niezwykłymi krajobrazami wyspy. Punkt początkowy rejsów to zazwyczaj wyspa Teneryfa.

La Palma zalicza się do najbardziej górzystych wysp świata, jej najwyższy szczyt – Roque de los Muchachos – wznosi się na 2426 m n.p.m. Na wyspie znajdują się drzemiące wulkany -ostatnia erupcja jednego z nich miałą miejsce w 1971 r.

Środek wyspy zajmuje olbrzymi wulkan Caldera de Taburiente, którego krater niknie w chmurach. Na sąsiednim, najwyższym szczycie - Roque de los Muchachos istnieje jedno z najważniejszych na świecie obserwatoriów astronomicznych.

Widoki, zwłaszcza na północnej stronie wyspy, są prawdziwie idylliczne – na każdym kroku napotkamy plantacje winorośli, sady awokado, bananowców i drzewek cytrusowych oraz klimatycznie wyglądające pola tytoniu.

Niestety na wyspie nie ma piaszczystych plaż, wybrzeże to zazwyczaj skalne urwiska, mało dostępne dla turystów. Pionowe klify w otoczeniu błękitnych wód Oceanu Atlantyckiego tworzą krajobraz niezwykły.

  Największa ze wszystkich Wysp Kanaryjskich uchodzi również za najpiękniejszą z całego archipelagu. Krajobraz jest tutaj niesłychanie różnorodny. Urwiste góry przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami. W głębi wyspy znajduje się najwyższy szczyt Teneryfy i całej Hiszpanii Pico del Teide. Na południe od niego znajduje się ogromny krater "Las Canadas".

Cały rok panuje tutaj łagodny, zdrowy klimat, przy czym łańcuch górski dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. Na południu wyspy słońce wydaje się być bardziej intensywne, a piaszczyste zatoczki zapraszają do kąpieli. Najbardziej znanymi centrami turystycznymi na południu są Playa de las Americas i Los Cristianos. Strome brzegi i zielone krajobrazy charakteryzują północną część wyspy. Wśród takiego otoczenia leży miejscowość urlopowa Puerto de la Cruz ze znanymi basenami z wodą morską.

11:45, marokowakacje
Link Dodaj komentarz »
Opis
Wyspy Kanaryjskie, zwane niegdyś „Wyspami Szczęśliwymi” leżą na Oceanie Atlantyckim, administracyjnie należą do Hiszpanii i stanowią prawdziwy raj dla miłośników piękna przyrody, egzotycznych, wulkanicznych plaż i wędrówek po górach. W skład archipelagu wchodzi siedem zamieszkałych wysp, takich jak Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura oraz La Gomera i La Palma oraz kliku niezamieszkałych.
11:41, marokowakacje
Link Dodaj komentarz »
Klimat
Oceaniczno-subtropikalny klimat wysp powoduje, że turyści odwiedzający wyspę nie będą narażeni na męczące upały – temperatury na wyspie są umiarkowane, występują też znaczne różnice między północną i południową częścią każdej z wysp – miłośnikom słońca i leniuchowania na plaży polecamy cieplejsze południe, natomiast pasjonatom wspinaczki północ wysp.
11:41, marokowakacje
Link Dodaj komentarz »